Přeskočit na hlavní obsah

Pilates a osteoporóza

Máte osteoporózu? Nezoufejte, ani osteoporóza není důvodem proč přestat aktivně žít či sportovat. Hledáte-li bezpečnou formu cvičení, která vám v současném stavu může být k prospěchu a současně vás nemůže ohrozit, pak Pilates je určitě vhodnou volbou.

Pilates je bezpečný a v případě lidí, kteří jsou ohroženi osteoporózou, může být i prospěšný.

V případě osteoporózy určitě platí, že byste měli větší pozornost věnovat lektorovi/trenérovi, s nímž cvičíte. Dejte přednost lekcím s menším počtem účastníků, aby měl lektor dostatek prostoru věnovat se specifickým cvikům a vašim potřebám.

Ač je Pilates bezpečná forma cvičení, je dobré mít na paměti, že některé pohyby jsou pro lidi s osteoporózou nevhodné. Jde o cviky, které vyvíjí intenzivní tlak na ty části páteře, které jsou náchylné k frakturám. Vyhnout byste se tak měli především cvikům prováděných v:
- hrudní flexi (klasická zkracovačka)
- hrudní flexi se zatížením (např. cvik rolling like a ball)
- hrudní flexe s rotací (jde o pohyb, který provádíme opakovaně, když se například otáčíme a současně ohýbáme pro něco, co je na zemi)

Před cvičením se poraďte se svým lékařem, o svém zdravotním stavu vždy informujte svého trenéra.

Co je to osteopróza?
Osteoporóza je onemocnění, které se projevuje úbytkem kostní hmoty a poruchami její struktury. Tato choroba zvyšuje křehkost kostí, v jejím důsledku tak roste riziko vzniku zlomenin a zdravotních komplikací při rekonvalescenci po zlomeninách. 

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Už mám také svoje NESSI

Už mám také svoje NESSI. Ne nebojte se, nechci vám vyprávět o domácím mazlíčkovi, který měří něco přes deset metrů, a to je to ještě štěně, je zelený a notně se podobá praještěrům. To co jsem si pořídila, není ani živé a ani prehistorické, jde o novou značku sportovního oblečení, o které příznivci běhu už jistě četli v časopise RUN, případně na stránkách rungo.cz. NESSI je nová značka sportovního oblečení, bohužel polská. To bohužel neříkám proto, že bych Polákům nefandila, ale protože si myslím, že je škoda, že o českých značkách sportovního a především běžeckého oblečení není v Čechách slyšet. Byť mohu ze zkušenosti říct, že s kvalitními materiály na českém území pracuje celá řada mladých návrhářů a jejich výrobk, by po drobných úpravách, především těch funkčních, mohly klidně konkurovat řadě zahraničních značek. Na mysli mám třeba značku mladých brněnských návrhářů YoungPrimitiv, která pro šití svých legín používá příjemný a kvalitní materiál, který by se jistě hodil i pro sportovn…

Vaše tělo, váš chrám

Často při svých hodinách vídám, že klienti bedlivě pozorují další účastníky lekce, místo aby vnímali a maximalizovali koncentraci na svoje vlastní pohyby, na svoje vlastní tělo. Nejde o žádnou frázi, když jim pak radím: "Nesrovnávejte se s ostatními!" 

Nesrovnávejte se s ostatními, věnujte každou lekci cvičení jen sami sobě, koncentrujte se na svoje pohyby, nenechte se ovlivnit pocity negativního sebehodnocení, myšlenkami na to, že rozsah vašeho pohybu je nedostačující, omezen, či na pohled není dostatečně vizuálně atraktivní.

Uvědomte si, že řeč vašeho těla je odrazem nejen vaší flexibility, fyzické zdatnosti, ale také výrazem aktuálních pocitů a nálady. V průběhu života rozvíjíme tělesné, mentální a emoční vzorce chování, které utváří naši osobnost i nás samotné. Srovnávat se s ostatními je jako hledat v kupce vloček dvě zcela identické vločky (prý to není možné).

Než přijdete na hodinu, odložte všechny svoje pocity o případné nedokonalosti v šatně. Do hodiny přicházejte…