Přeskočit na hlavní obsah

Vaše tělo, váš chrám

Často při svých hodinách vídám, že klienti bedlivě pozorují další účastníky lekce, místo aby vnímali a maximalizovali koncentraci na svoje vlastní pohyby, na svoje vlastní tělo. Nejde o žádnou frázi, když jim pak radím: "Nesrovnávejte se s ostatními!" 

Nesrovnávejte se s ostatními, věnujte každou lekci cvičení jen sami sobě, koncentrujte se na svoje pohyby, nenechte se ovlivnit pocity negativního sebehodnocení, myšlenkami na to, že rozsah vašeho pohybu je nedostačující, omezen, či na pohled není dostatečně vizuálně atraktivní.

Uvědomte si, že řeč vašeho těla je odrazem nejen vaší flexibility, fyzické zdatnosti, ale také výrazem aktuálních pocitů a nálady. V průběhu života rozvíjíme tělesné, mentální a emoční vzorce chování, které utváří naši osobnost i nás samotné. Srovnávat se s ostatními je jako hledat v kupce vloček dvě zcela identické vločky (prý to není možné).

Než přijdete na hodinu, odložte všechny svoje pocity o případné nedokonalosti v šatně. Do hodiny přicházejte s cílem věnovat se pouze sami sobě, svému tělu. Cílem každé hodiny by pro vás mělo být poznat a procítit svoje tělo, vnímat pohyb i svoje tělo skrze jeho přirozenost, která se vyvíjela celá tisíciletí. Kdo zná princip přirozeného pohybu, jeho průběhu, pohybuje se v souladu se svým tělem, nikoliv proti němu.

Chcete-li lépe porozumět výrazu "přirozený pohyb" pozorujte malé děti. Malé děti přirozeně stojí zpříma, hlava, páteř, pánev a nohy jsou v jedné linii. Reflexní systém kontroluje všechny pohyby, uvidí-li dítě něco napravo, otáčí hlavu doprava, tělo reflexně reaguje a ve zlomku vteřiny následuje hlavu. Ať už dítě stojí nebo sedí, zůstává jeho páteř vzpřímená. O tuto schopnost v už v raném dětství přicházíme. Koordinace pohybů je u dětí zcela přirozená,  tělo pracuje v souhře, váha je rozkládána rovnoměrně a v přirozeném řádu. Když se dítě pohybuje, pohyb vede hlava, zbytek těla hlavu následuje. Veškeré pohyby jsou dělány přirozeně a sebevědomě. Sebedůvěra, která je dítěti vlastní, vychází z absence stresu, zmatku, nejistoty a strachu ze selhání.

Než vstoupíte do hodiny, uvolněte se, v průběhu hodiny se soustřeďte jen na svoje vlastní pocity, vlastní pohyby. Nenechte se svazovat porovnáváním se s ostatními. Cvičení by vás mělo zbavit tělesného napětí, pomoci vám se uvolnit z řady mentálních a emociálních pout, které si s sebou neseme. Dokážete-li se soustředit na svoje tělo, budete schopni rozpoznat a uvolnit napětí, které řadu z nás denně doprovází.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Pilates a osteoporóza

Máte osteoporózu? Nezoufejte, ani osteoporóza není důvodem proč přestat aktivně žít či sportovat. Hledáte-li bezpečnou formu cvičení, která vám v současném stavu může být k prospěchu a současně vás nemůže ohrozit, pak Pilates je určitě vhodnou volbou.

Pilates je bezpečný a v případě lidí, kteří jsou ohroženi osteoporózou, může být i prospěšný.

V případě osteoporózy určitě platí, že byste měli větší pozornost věnovat lektorovi/trenérovi, s nímž cvičíte. Dejte přednost lekcím s menším počtem účastníků, aby měl lektor dostatek prostoru věnovat se specifickým cvikům a vašim potřebám.

Ač je Pilates bezpečná forma cvičení, je dobré mít na paměti, že některé pohyby jsou pro lidi s osteoporózou nevhodné. Jde o cviky, které vyvíjí intenzivní tlak na ty části páteře, které jsou náchylné k frakturám. Vyhnout byste se tak měli především cvikům prováděných v:
- hrudní flexi (klasická zkracovačka)
- hrudní flexi se zatížením (např. cvik rolling like a ball)
- hrudní flexe s rotací (jde o pohyb, …

Už mám také svoje NESSI

Už mám také svoje NESSI. Ne nebojte se, nechci vám vyprávět o domácím mazlíčkovi, který měří něco přes deset metrů, a to je to ještě štěně, je zelený a notně se podobá praještěrům. To co jsem si pořídila, není ani živé a ani prehistorické, jde o novou značku sportovního oblečení, o které příznivci běhu už jistě četli v časopise RUN, případně na stránkách rungo.cz. NESSI je nová značka sportovního oblečení, bohužel polská. To bohužel neříkám proto, že bych Polákům nefandila, ale protože si myslím, že je škoda, že o českých značkách sportovního a především běžeckého oblečení není v Čechách slyšet. Byť mohu ze zkušenosti říct, že s kvalitními materiály na českém území pracuje celá řada mladých návrhářů a jejich výrobk, by po drobných úpravách, především těch funkčních, mohly klidně konkurovat řadě zahraničních značek. Na mysli mám třeba značku mladých brněnských návrhářů YoungPrimitiv, která pro šití svých legín používá příjemný a kvalitní materiál, který by se jistě hodil i pro sportovn…

Pilates přítel běžce

Chůze i běh jsou nejpřirozenějším způsobem pohybu člověka. Chůze nás doprovází odmala a sotva se naučíme chodit, rozbíháme se. Chůze i běh by pro nás měly být tím nejpřirozenějším způsobem pohybu, přesto je to často nesprávný způsob chůze, či chybný běžecký styl, který stojí za řadou našich zranění, pohybových omezení nebo dokonce chronickou bolestí.

Nejčastější běžeckým nešvarem je běh samotný, běžci se natolik soustředí na svoji každodenní běžeckou rutinu, že opomíjí jiné pohybové aktivity a tím vlastně i další svalové skupiny, jejichž zapojení je při běhu minimální či omezené. Dříve či později toto pomíjení vyústí v neduhy, které buď běžecký trénink výrazně omezí, zpomalí nebo dokonce zastaví. Znovu opakovanou pravdou je, že zapojení různých kompenzačních cvičení má být nedílnou součástí každého běžeckého tréninku. Soustřeďte se na všeobecnou pohybovou aktivitu, nejen svoje běžecké výsledky. Ze své osobní praxe vím, že Pilates může být vhodnou formou kompenzačního cvičení „nejen“ pr…